جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
درباره ما|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت
لینک ها

 

 
 
 

پايگاه اطلاع رساني دولت

 
 

 
  مركز طبع و نشر قرآن كريم

 

 

  فراخوان دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با موضوع خانواده

 

 

اخبار > بزرگداشت مقام حکیم ابوالقاسم فردوسی در دانشگاه کابل


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت مقام حکیم ابوالقاسم فردوسی در دانشگاه کابل
بزرگداشت مقام حکیم ابوالقاسم فردوسی در دانشگاه کابل

 

در این مراسم که با حضور دکتر حمیدالله فاروقی وزیر مشاور رئیس جمهور افغانستان در امور تحصیلات عالی و رئیس دانشگاه کابل ، دکتر عظیمی رئیس دانشکده زبان و ادبیات ، دکتر حصاریان رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی . اعضا هیات علمی ، اساتید و تعداد کثیری از دانشجویان آن دانشگاه و آقایان رضا ملکی رایزن فرهنگی ، دکتر نوروزی معاون رایزنی و شیرزاد کارشناس فرهنگی برگزار گردید ، ابتدا مجری برنامه با شعری از فردوس مراسم را آغاز و سپس با قرائت قرآن فضای مراسم عطر آگین شد.

فردوسی

سخران آغازین این مراسم آقای دکتر حصاریان رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کابل بود .

ایشان در ابتدای سخنان خود با تشکر از مساعدتهای رایزنی فرهنگی ج ای ایران در کابل و مسئولین اتاق ایران در آن دانشگاه برای برنامه ریزی و اجرای این برنامه گفت : دین پروری ، آزادگی ، شجاعت و صدها نعمت ها و ارزشهای معنوی شناسه  ایرانیان و آریایی ها در طول تاریخ بوده است و به واسطه این ارزشها فردوسی زبان فارسی را که در آن عصر فرشی شده بود را مجددا به عرش بازگرداند .

رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کابل افزود: شاهنامه سرشار از سرچشمه فیاض برای جویندگان حقیت بوده به این سبب ما با برنامه ریزیهای که در دانشگده زبان و ادبیات داریم این اثر ماندگار فارسی را در تمام مقاطع تحصیلات عالی در این دانشکده تدریس  می گردد.

در ادامه  و با دعوت مجری برنامه آقای دکتر حمیدالله فاروقی وزیر مشاور رئیس جمهور افغانستان در امور تحصیلات عالی و رئیس دانشگاه کابل در جایگاه حضور یافته و سخنانی کوتاه را ایراد نمودند.

فردوسی

آقای دکتر فاروقی ضمن خوش آمدگویی به اساتید و دانشجویان حاضر و ابراز خرسندی از برگزاری این مراسم اظهار داشت: ابتدا از همکاریهای مشترک و موثر رایزنی فرهنگی ج ا ایران و اتاق ایران در دانشگاه کابل تشکر می نماییم .   

وزیر مشاور رئیس جمهور افغانستان در امور تحصیلات عالی ادامه داد: اتاق ایران در دانشگاه کابل بسیار فعال بوده و به صورت مرتب مراسماتی از این دست را برگزار می نماید که این مراسم نیز ثمره تلاش مسئولین این مرکز می باشد.

رئیس دانشگاه کابل در بخش پایانی خود افزود : فردوسی از شخصیت های ماندگار در زبان و ادبیات فارسی بوده و مایع افتخار و مباهات جوامع بشری بوده و نامش همیشه جاویدان خواهد بود.

آقای رضا ملکی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان سخنران بعدی این مراسم در ابتدای سخنان خود با خوش آمدگویی به حضار و تشکر ویژه از حضور رئیس دانشگاه کابل ، رئیس دانشکده زبان و ادبیات و اساتید و اصحاب فرهنگ و ادب ، سخنانی را در خصوص ویژه گیهای حکیم ابوالقاسم فردوسی ایراد نمود.

فردوسی

برنامه بعدی قرائت شعر توسط شاعره افغانستانی خانم شریفی بود که با قرائت اشعاری در خصوص حال هوای این روزهای افغانستان فضای آکنده از شور و شعف به جلسه دادند.

سخنران بعدی مراسم آقای دکتر محمد یونس طغیان ساکایی از اساتید پیش کسوت دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کابل بود.

دکتر ساکایی سخنان خود را به نظریات فردوسی در خصوص دین و دینداری در شاهنامه اختصاص داده و نظریات او را به چهار بخش تقسیم و در نتیجه گیری او را مسلمانی دانسته که هم اهل سنت بود و هم اهل تشیع زیرا او در اشعار خود به دنبال محو اختلافات در بین مسلمانان بوده است  .

این استاد دانشگاه در بخش دیگری گفت فردوسی در خصوص دیگر ادیان نیز به صورت سخن رانده است که آنان را حول محور خداوند جمع نماید.

آخرین سخنران این مراسم دکتر یامان حکمت استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کابل بود که موضوع سخنان خود را به عدم اختصاص شاهنامه به زمانی خاصی قرار داد.

دکتر حکمت در ابتدا یکی از مهمترین راههای شناخت بزرگان فرهنگ و ادب را بازدید از محل زیست آنها در زمان حیاتشان دانسته و از رایزنی فرهنگی درخواست نمود ، ترتیبی را فراهم نموده تا اساتید و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی بتوانند در طول تحصیل از محل زندگی اشعار پارسی گوی در کشورمان بازدید به عمل آورند که با تشویق حاضران با این پیشنهاد روبرو گردید.  

استاد دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد : آثار ادبی اگر دارای زمان باشد پش از گذشت زمان فقط یک آثار ادبی تاریخی به شمار خواهد آمد ولی شاهنامه دارای تاریخ و زمان نیست و بر پایه های عقل و خرد و اقتدار اسطوره شکل گرفته است .

ایشان در پایان گفت : اگرچه فردوسی در شاهنامه چیزی از زمان نمی گوید ولی شاهنامه سرشار از مسایل و موضوعات عصر خودش می باشد که نشانه از تناقضات موزن در این اثر ماندگار دارد.

آخرین بخش این قسمت مراسم شعر خوانی آقای ادهم کاوه از شعرای جوان افغانستانی بود .

بخش دوم این مراسم به تقدیر و تشکر از اساتید پبشکسوت زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کابل بود که طی آن با اهدای نسخه ارزشمندی از شاهنامه فردوسی از آقایان دکتر حصاریان ، دکتر عظیمی ، دکتر ساکایی و خانم دکتر هاشمی قدردانی به عمل آمد .

پایان بخش این مراسم آیین تودیع و پاسداشت خدمات آقای دکتر نوروزی معاون رایزنی فرهنگی در طول ماموریت خود در کابل بود.که در ابتدا آقای ملکی رایزن فرهنگی با ابراز تاسف از پایان ماموریت ایشان در کابل اظهار داشت : در طول دوران ماموریت آقای دکتر نوروزی همیشه شاهد تلاشهای طاقت فرسا و بی شاییه آقای دکتر نوروزی در توسعه و تعمیق روابط و کشور در زمینه های فرهنگی ، علمی ، دانشگاهی بوده ایم ، امیدواریم ایشان در ادامه خدمات خود موفق و پیروز باشند.

در ادامه آقای دکتر فاروقی وزیر مشاور رئیس جمهور افغانستان در امور تحصیلات عالی و رئیس دانشگاه کابل طی اظهاراتی گفت : این خبر برای ما بسیار تاسف بار می باشد زیرا من شاهد تلاشهای ایشان در عرصه های مختلف علمی و دانشگاهی در دانشگاه کابل بوده ام . آقای دکتر فاروقی در ادامه افزود : امیدوارم کما کان ایشان در جهت گسترش روابط دو کشور موفق بوده و ما شاهد ادامه پیشرفت ایشان در صحنه های دیگر زندگی باشیم.

در پایان آقای دکتر نوروزی از اظهار محبت حاضرین به ویژه آقای دکتر فاروقی ، آقای ملکی . دیگر اساتید و حاضرین در جلسه اظهار تشکر نموده و مورد تشویق ممتد حاضرین در مراسم قرار گرفتند.

 

 


١٦:٥٣ - 1397/06/24    /    شماره : ٧١٢٥٣٦    /    تعداد نمایش : ٥٦خروج