جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
درباره ما|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت
لینک ها

 

 
 
 

پايگاه اطلاع رساني دولت

 
 

 
  مركز طبع و نشر قرآن كريم

 

 

  فراخوان دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با موضوع خانواده

 

 

اخبار > سمينار «عرفان و تصوف در ادبیات فارسی» در كابل برگزار مي‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

سمينار «عرفان و تصوف در ادبیات فارسی» در كابل برگزار مي‌شود
بهار سال آينده؛

سمينار «عرفان و تصوف در ادبیات فارسی» در كابل برگزار مي‌شود

ملاقات رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل با رئیس دانشگاه کابل

پس از بازگشت از سفر به ایران

در تاریخ 4/10/1396 آقای رضا ملکی رایزن فرهنگی کشورمان به دیدار آقای دکتر حمیدالله فاروقی مشاور عالی رئیس جمهور افغانستان و رئیس دانشگاه کابل که به تازگی از سفر به جمهوری اسلامی ایران مراجعت  نموده اند ،  رفتند.

در ابتدای این ملاقات آقای دکتر فاروقی رئیس دانشگاه کابل ضمن خوش آمد گویی ، علت تاخیر زمان این ملاقات را پس از سفر به جمهوری اسلامی ایران ، سفرهای متعدد خود به چند کشور اعلام و از این بابت از رایزن فرهنگی کشورمان پوزش طلبید.

آقای دکتر فاروقی ادامه داد: در ابتدا مراتب تشکر و قدردانی فراوان خود را از جنابعالی که مقدمات سفر اینجانب را به جمهوری اسلامی ایران فراهم نموده و همچنین تمامی مسئولین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی علی الخصوص جناب آقای دکتر رخشنده رئیس مرکز توسعه عمکاریهای علمی و دانشگاهی و مسئولین دانشگاههای کشورمان برای استقبال و پذیرایی گرم و صمیمانه ایشان اعلام می نماییم .

مشاور رئیس جمهوری افغانستان افزود : این سفر دارای دستاوردهای بسیاری برای جامعه علمی و دانشگاهی افغانستان و خاطرات خوشی برای اینجانب از جمله ملاقات با روسای دانشگاههای علامه طباطبایی ، تهران ، ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، کتابخانه ملی و در راس همه ملاقات با چهره فرهنگی و علمی و توانمند جمهوری اسلامی ایران آقای دکتر حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.

رئیس دانشگاه کابل اضافه کرد: در طی این سفر توافقاتی انجام شد که پس از بازگشت از سفر به جمهوری اسلامی گروهی را مامور نموده ام که این توافقات را احصاء نموده تا در مذاکرات فی ما بین موارد را پیگیری و به مرحله اجرایی برسانیم.

در ادامه ملاقات آقای رضا ملکی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ضمن تشکر از رئیس دانشگاه کابل برای فراهم نمودن این ملاقات اظهار داشت: بحمدالله با تماسهایی که پس از سفر جنابعالی به جمهوری اسلامی ایران  با همکارانمان در تهران داشتیم همگی اذعان نمودند که این سفر بسیار پر بار و  خیر و برکت برای دو کشور و جامعه علمی و دانشگاهی بوده است و هدف اصلی ما از این ملاقات پیگیری توافقات جنابعالی با مسئولین اجرایی و دانشگاهی کشورمان می باشد.

آقای ملکی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که ابتدا فرد یا گروهی از سوی جنابعالی معرفی شده تا پس از احصاء و دسته بندی توافقات حاصله نسبت به پیگیری آنها اقدام نماییم.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود: از مهمترین توافقات حاصل شده در ملاقات جنابعالی با آقای دکتر ابراهیمی ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ارسال کتاب ، برگزاری نمایشگاه کتاب دانشگاهی و سمیناری با عنوان عرفان و تصوف در ادبیات فارسی بوده است که در قسمت اول بخشی از کتب به دست ما رسیده است و منتظر بخش دیگر آن هستیم که به صورت یکجا تقدیم نماییم ، همچنین آمادگی داریم تا در صورت موافقت جنابعالی نمایشگاه کتاب و سمینار را همزمان در نیمه دوم فروردین ماه سال 1397 و با حضور روسای دانشگاهها و در صورت پذیرش  حضور جناب آقای دکتر ابراهیمی ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جناب آقای دکتر حداد عادل برگزار نماییم.

ایشان در بخش دیگری اضافه کرد: با توجه به اینکه هماهنگیهای لازم برای برگزاری نمایشگاه و سمینار  و دعوت از میهمانان زمان بر می باشد تقاضا دارم که دستور فرمایید جلسه کمیته پیگیری توافقات در اولین فرصت ممکن با حضور جنابعالی تشکیل و موارد لازم در جلسه طرح و پیگیریها آغاز شود.

در ادامه آقای دکتر فاروقی اظهار داشت: از مهمترین دستاوردهای این سفر ملاقات با آقای دکتر حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود. ایشان ضمن پذیرایی گرم ، وعده دادند تمامی همت خود را برای تسریع در ساخت ساختمان دپارتمان زبان فارسی دانشگاه به کار خواهند بست تا این موضوع محقق گردد.

ایشان از سفر به شهر اصفهان بسیار ابراز رضایت نموده و گفت:  تا قبل از این سفر فقط در کتب و رسانه ها مطالبی را در خصوص این شهر خوانده و یا شنیده بودم و دیدن آنجا برای من بسیار لذت بخش و همراه با خاطرات بسیار خوش بود که از این بابت ابراز تشکر و قدردانی دارم.

وی در قسمتی دیگر از سخنان خود ضمن تشکر از آقای ملکی برای پیگیری توافقات ، گفت : همانطوری که عرض نمودم به رئیس دانشکده زبان و ادبیات فارسی دستور تشکیل کمیته پیگیری توافقات را داده ام و   انشا الله اولین جلسه آن را در روز شنبه مورخ 9/10/1396 و با حضور شما برگزار خواهیم کرد و در آن جلسه تصمیمات لازم را برای برگزاری سمینار و نمایشگاه کتاب خواهیم گرفت. ضمنا زمان پبشنهادی جنابعالی برای نیمه دوم فرودین بسیار مناسب است زیرا دانشجویان و اساتید با نیروی مضاعف از تعطیلات زمستانی بازگشته و آمادگی کامل برای حضور پرشور در این برنامه های وجود خواهد داشت.


در بخش پایانی این ملاقات طرفین در خصوص همکاریهای مشترک دو جانبه به ویژه امضای دو موافقتنامه تمدید همکاریها در خصوص ادامه فعالیت نمایشگاه کتاب الهدی و فعالیت اتاق ایرانشناسی در دانشگاه کابل و توسعه و بازسازی محل اتاق و دیگر مسایل مورد علاقه مذاکره نمودند.

 

 

 


١٦:٥٢ - 1396/10/05    /    شماره : ٦٩٤٦٧٤    /    تعداد نمایش : ١٠٦خروج