جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
درباره ما|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت
لینک ها

 

 
 
 

پايگاه اطلاع رساني دولت

 
 

 
  مركز طبع و نشر قرآن كريم

 

 

  فراخوان دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با موضوع خانواده

 

 

اخبار > «نامه‌ای به رئیس جمهور» از راه‌یابی به مرحله نهایی اسکار باز ماند


  چاپ        ارسال به دوست

«نامه‌ای به رئیس جمهور»
«نامه‌ای به رئیس جمهور» از راه‌یابی به مرحله نهایی اسکار باز ماند

یلم‌های ارسالی از ایران «نفس» ساختۀ نرگس آبیار و افغانستان «نامه‌ای به رییس‌جمهور» ساختۀ رویا سادات به مرحلۀ دوم راه پیدا نکردند.

این نکته که هر دو فیلم منتخب سینمای این دو کشور ساخته‌ها کارگردانان زن هستند قابل توجه است، به خصوص این که تعداد فیلم‌های کارگردانان زن در بین ۹۲ فیلم ارسالی در نوع خودش در تاریخ اسکار کم‌نظیر بوده است.

حضور کارگردانان زن از کشورهای آمریکای جنوبی، آسیای میانه، خاورمیانه و خاور دور به طور مشخص پررنگ تر از همیشه است که از بینشان می‌توان به آنوکا ساویچاکورنپُنگ (تایلند)، کریستن تان (سنگاپور)، آن ماری جاسر (فلسطین)، آنا اوروشادزه (گرجستان) و لورکرسیا مارتل (آرژانتین) اشاره کرد.

امسال به جز نرگس آبیار، ساختۀ یک فیلم‌ساز زن ایرانی دیگر نیز به اسکار معرفی شده بود: «یه‌وا» ساختۀ کارگردان ایرانی ارمنی‌تبار، آناهید آباد، که از طرف کشور ارمنستان معرفی شد، اما به دور نهایی نرسید.

کشورهای هاییتی، هندوراس، لائوس، موزامبیک، سنگال و سوریه برای اولین بار در تاریخ اسکار فیلم ارسال کرده‌اند. منهای فیلم سنگالی، هیچ‌کدام از این آثار در فهرست نُه تایی نیمه‌نهایی وجود ندارند.

با نگاهی گذرا به فهرست 9 فیلم می‌توان وجه اشتراک آن‌ها را دریافت: تمام این آثار قبلاً در یکی از سه فستیوال فیلم مهم دنیا - کن/ونیز/ برلین - نمایش داده شده‌اند، انگار تقریباً هیچ فیلمی خارج از فیلم‌های نمایش داده شده در فستیوال‌های ردۀ الف شانس حضور در اسکار را ندارد.

به گزارش بی‌بی‌سی، از بین نه فیلم انتخابی، چهار فیلم از برلیناله می آیند، سه فیلم از کن و دو فیلم از ونیز.


٠٧:٢٤ - 1396/10/02    /    شماره : ٦٩٤٤٢٣    /    تعداد نمایش : ١٥٠خروج