دوشنبه ٢٣ مهر ١٣٩٧
درباره ما|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت
لینک ها

 

 
 
 

پايگاه اطلاع رساني دولت

 
 

 
  مركز طبع و نشر قرآن كريم

 

 

  فراخوان دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با موضوع خانواده

 

 

اخبار > برگزاری سلسله كارگاههای آموزشی


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سلسله كارگاههای نشانه‌شناسي هنر و ادبيات
برگزاری کارگاه آموزشی

برگزاری سلسله كارگاههای آموزشی

برگزاری سلسله كارگاههای نشانه‌شناسي هنر و ادبيات در اتاق ایرانشناسی دانشگاه کابل

نخستین جلسه این کارگاه در تاریخ 20/6/1396 از ساعت 1 الي 2:30 بعد از ظهر برگزار شد. در اين كارگاه علاوه بر دانشجويان دانشگاه كابل، شركت كنندگاني از خارج از دانشگاه نيز حضور داشتند كه از جمله مي‌توان حضور آقای حكيم مظاهر عكاس مشهور افغانستاني اشاره نمود.همچنین بيش از هفتاد نفر از دانشجويان در اين كارگاه حضور داشتند.

موضوعات مطرح شده در اولین جلسه عبارت بودند از تعريف نشانه‌شناسي، تاريخچه و مباني نشانه‌شناسي که به منظور آشنايي شركت كنندگان در كارگاه با مفاهيم ابتدايي نشانه‌شناسي بود. در انتهاي جلسه نيز پرسش‌هايي توسط دانشجويان مطرح شد كه توسط دكتر يامان حكمت پاسخ داده شد.

برگزاری سلسله كارگاههای نشانه‌شناسي هنر و ادبيات

جلسه  دوم این کارگاه هم در تاريخ 10/7/1396 از ساعت 1 الي 2:30 بعد از ظهر با حضور 50 تن از دانشجويان و علاقمندان برگزار شد.

در اين كارگاه استاد به بيان تعريف نشانه‌شناسي ساختارگرا و تفاوت‌هاي ساختارگرايي زبان شناسي و مردم شناسي پرداختند. ايشان نشانه‌شناسي ساختارگرا را درباره نظام معنادهي توصيف كردند و اشعاري از شاعر افغانستاني قهار عاصي را با اين نگرش ساختارگرايانه قرائت و تحلیل كردند. در پايان جلسه دكتر حكمت به سوالات دانشجويان درباره موضوعات مطرح شده در كارگاه پاسخ دادند.

جلسه سوم این کارگاه هم روز 17/7/1396 از ساعت 1 الي 2:30 بعد از ظهر با حضور بيش از 50 نفر از دانشجويان و هنرمندان در اتاق ايران‌شناسي دانشگاه كابل برگزار گرديد.

برگزاری سلسله كارگاههای نشانه‌شناسي هنر و ادبيات

 

در اين جلسه دكتر حكمت ادامه موضوع نشانه‌شناسي ساختگرا را پي گرفتند و براي روشن شدن بهتر موضوع از سه عكس و يك شعر كه قبلا توسط مسئول اتاق آماده شده بود استفاده كردند. اين سه عكس شامل عكسي از حكيم مظاهر، عكسي از مسعود حسيني، شعري از ليمه آفشيد و همچين پيام بازرگاني شركت LG بودند كه با توجه به ضيق وقت فقط عكس آقاي حكيم مظاهر و مسعود حسيني مورد بررسي ساختاري قرار گرفت. در ادامه آقاي حكيم مظاهر توضيحاتي در مورد عكسشان ارائه كردند كه فضاي كارگاه را بسيار جذاب ساخت و سوالات زيادي توسط دانشجويان مطرح شد. در پايان جلسه نيز پرسش‌هايي از جانب دانشجويان مطرح و استاد حكمت و آقاي مظاهر به آن‌ها پاسخ دادند.


١٢:٠٩ - 1396/07/21    /    شماره : ٦٨٧٦٩٠    /    تعداد نمایش : ١٩٤خروج