جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
درباره ما|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت
لینک ها

 

 
 
 

پايگاه اطلاع رساني دولت

 
 

 
  مركز طبع و نشر قرآن كريم

 

 

  فراخوان دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با موضوع خانواده

 

 

اخبار > بزرگداشت روز حافظ در اتاق ایرانشناسی دانشگاه کابل


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش بزرگداشت روز حافظ در اتاق ایرانشناسی دانشگاه کابل
بزرگداشت روز حافظ

بزرگداشت روز حافظ در اتاق ایرانشناسی دانشگاه کابل

بسمه تعالی

گزارش بزرگداشت روز حافظ در اتاق ایرانشناسی دانشگاه کابل

در سالروز 20 مهر ماه «روز حافظ» مراسمی در تجلیل از این شاعر نامدار زبان فارسی با حضور روسا ، فرهيختگان، ‌اساتيد دانشگاهها، هنرمندان، شاعران و مشارکت پرشور دانشجويان و علاقه‌مندان به حضرت حافظ در اتاق ايران‌شناسي دانشگاه كابل برگزار شد.

گزارش بزرگداشت روز حافظ در اتاق ایرانشناسی دانشگاه کابل

در ابتداي مراسم و بعد از تلاوت قرآن آقای دکتر یامان حکمت تقی آبادی، شاعر و استاد ادبیات فارسی دانشگاه آزاد واحد کابل به سخنرانی پرداخت. وی در سخنرانی خود موضوع نقش حافظ در غزل امروز فارسی را مورد توجه قرار داد و ضمن تاکید بر اهمیت توجه به ساخت و محتوا در شعر معاصر از شاعران جوان افغانستان خواست تا بیش از این به قالب غزل در سروده های خود توجه داشته باشند.

در ادامه آقای دکتر حصاریان، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کابل، در سخنرانی خود به موضوع عشق در ادبیات فارسی به ویژه در دیوان حافظ پرداخت و ضمن ارایه دسته بندی چهارگانه از این مفهوم در ادبیات فارسی کلاسیک نمونه هایی از این مفهوم را در اشعار حافظ ارایه در مورد آن ها بحث نمود.

گزارش بزرگداشت روز حافظ در اتاق ایرانشناسی دانشگاه کابل

پس از وی آقای دکتر ساکایی، حافظ شناس و استاد ادبیات فارسی دانشگاه کابل، در سخنانی کوتاه به لزوم بررسی تاریخی زندگی حافظ و درک شرایط زمان و مکان در آثار وی پرداخت. همچنین در ادامه استاد احمدضیا، رفعت، شاعر، منتقد ادبی و استاد روزنامه نگاری دانشگاه کابل، سخنرانی خود را با موضوع لزوم بازشناسی حافظ ارایه داد. وی با تاکید بر این که منتقد باید با خالق اثر یکی شود تا بتواند درک درستی از اثر داشته باشد و از آنجایی که شاعران ما در شرایط ویژه زمانی گاهی به سانسور خود روی آورده اند فهم جهان بینی ایشان بسیار سخت است که لازم است پژوهشگران جوان این موضوع را در پژوهش های خود مد نظر قرار دهند.

در انتها آقای دکتر نوروزی، معاون رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل، ضمن تقدیر و تشکر از افرادی که در این نشست شرکت کردند بحث کوتاهی در مورد جایگاه حافظ در هویت سازی افراد در  دوران مدرنیته ارایه داد.

آقای دکتر نوروزی گزارش بزرگداشت روز حافظ در اتاق ایرانشناسی دانشگاه کابل

لازم به ذکر است در بین سخنرانی ها سه شاعر برجسته و مهم افغانستان آقای نجیب بارور، خانم لیمه افشید و خانم مهتاب ساحل اشعار خود را که همگی در آن ها ابیاتی را از حضرت حافظ تضمین کرده بودند برای حضار در جلسه قرائت کردند که به شدت مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

 

در پايان این مراسم و با اهدای جوایز و لوح تقدیر از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل  از خدمات آقایان دکتر حصاريان، دکتر ساكايي و دکتر سلیمی، رییس دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه کابل و‌ دکتر خالده فروغ، شاعر نامی و استاد ادبیات فارسی دانشگاه کابل تقدیر و تشکر به عمل آمد.  

گزارش بزرگداشت روز حافظ در اتاق ایرانشناسی دانشگاه کابل


١٥:٠٦ - 1396/07/20    /    شماره : ٦٨٧٦٤٦    /    تعداد نمایش : ١٩٠خروج