جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
درباره ما|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|نقشه سايت
لینک ها

 

 
 
 

پايگاه اطلاع رساني دولت

 
 

 
  مركز طبع و نشر قرآن كريم

 

 

  فراخوان دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با موضوع خانواده

 

 

اخبار > بهمنی: هر بیت کتابی در ذهن مخاطبان است/ شکارسری: سهم ما از فرهنگ، هنر، ادبیات و شعر روزبه‌روز در حال کاهش است


  چاپ        ارسال به دوست

بهمنی: هر بیت کتابی در ذهن مخاطبان است/ شکارسری: سهم ما از فرهنگ، هنر، ادبیات و شعر روزبه‌روز در حال کاهش است

به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با سالروز ولادت حضرت معصومه(س) آیین اختتامیه اولین جشنواره ادبی «شاه بیت» با حضور محمد علی بهمنی، حمیدرضا شکارسری، صابر قدیمی و دیگر شاعران، استادان و هنردوستان و شعر خوانی شاعران آیینی، عصر سوم مردادماه در فرهنگسرای سرو برگزار شد.

صابر قدیمی دبیر جشنواره ادبی «شاه بیت» گفت: از اینکه در خدمت و محضر شما هستم بسیار خوشحالم و امیدوارم  همیشه لبخند روی لبان دختران، پسران، مردان و زنان کشور باشد و سایه صلح بر سر کشورمان بوده و همه شاد و سلامت باشند.

وی در خصوص جشنواره «شاه بیت» و اختتامیه اولین دوره این جشنواره بیان کرد: بیش از 1100 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و داوران بزرگواری که از شاعران نام آشنا هستند داوری آثار را انجام دادند تا این نتیجه حاصل شد. جا دارد از آقایان خادم، محمود داوود زاده، اسماعیل فلاح خیر و حسن آذری که بسیار لطف داشتند و زحمات زیادی کشیدند، تشکر کنم. امیدواریم دوره های بعدی با اضافه شدن بخش های دیگر، جشنواره با شکوه تری داشته باشیم.

هر بیت کتابی در ذهن مخاطبان

محمد علی بهمنی از داوران جشنواره «شاه بیت» و از غزل سرایان مطرح کشور مهمان دیگری بود که برای شعر خوانی و سخن درباره جشنواره پشت تریبون آمد. وی گفت: از این که در چنین جمع دوست داشتنی حاضر شدم، بسیار خرسندم. از اینکه با درک درست و حس شاعرانگی توانستید این جشنواره را به خوبی و سرافرازی تا اینجا حمایت کنید و حضور داشته باشید، تشکر می کنم. درباره جشنواره می توانم بگویم: «من و تو آینه رو به روی هم شده ایم / چقدر این همه با هم یکی شدن زیباست» امیدوارم همیشه این گونه باشد.

بهمنی پس از خوانش شعری با موضوع امام رضا (ع) بیان کرد: خیلی خوشحالم که توانستم در گوشه ای از این جشنواره نفسی بکشم و شعری در حضور شما خوبان بخوانم. امیدوارم این تک بیت ها هرکدام کتابی در ذهن مخاطبین شما باشد که حتما چنین خواهد بود.

توجه به کوتاه سرایی از نکات قابل توجه جشنواره شاه بیت

حمیدرضا شکار سری از دیگر داوران جشنواره شاه بیت و از شاعران و منتقدان کشور پس از ابراز تشکر از حاضران گفت: در روزگاری که سهم ما از فرهنگ عموما، سهم ما از هنر عموما، سهم ما از ادبیات خصوصا و سهم ما از شعر خصوصا تر روز به روز در حال کاهش است و از طرف دیگر نوع زندگی ما در این روزگار تکنولوژی زده باز هم از این سهم کم می کند و مدت زمان رویارویی ما با اثر هنری را بیش از پیش کم و کم تر می کند، شاید بتوانیم در این بستر و با جریان کوتاه سرایی که در جهان ما یک جریان کاملا غالب و شناخته شده است، به تعبیری توصیف کرد. از این رو من رویکرد گردانندگان، دبیران و مسئولین برگزاری جشنواره شاه بیت را هوشمندانه ارزیابی می کنم که نیاز روزگار را به نوع خاصی از شعر، به درستی تشخیص داده اند.

وی افزود: در روزگاری که خواندن منظومه های بلند و خواندن شعرهای بلند برای مخاطبان حتی جدی، سخت و دشوار و زمان بر شده، جلب توجه به تک بیت ها و شاه بیت ها و شعرهای کوتاه و گونه های ادبی بسیار قابل توجه است. باید از این جریان صحبت شود و آسیب شناسی و تحلیل مناسب بر روی انجام شود.

شکار سری ضمن خوانش چند شعر کوتاه آیینی بیان کرد: در جلسات داوری که با حضور استاد بهمنی و آذری داشتیم، مدت زیادی بحث می کردیم که مثلا یک بیت یا حتی مصراع آیا این شایستگی را دارد که در جشنواره به عنوان برنده انتخاب شود یا نه؟! یا اینکه آیا مثلا شاعری که سن و سالش این قدر کم است این شایستگی را دارد به عنوان برگزیده جشنواره معرفی شود یا خیر؟! پس از بحث های طولانی با راهنمایی های استاد گرانقدرم آقای بهمنی به نتیجه ای رسیدیم که امروز شما استفاده کافی را ببرید.

شعرخوانی شاعران برگزیده جشنواره همچون یاسر قنبرلو، حسن آذری، امیر کیاشمشکی و ... از بخش های دیگر این جشنواره بود.

***

بخش نوجوانان

شعر سپید: سیدمحمدعلی ابراهیمی

بخش نوجوانان

شعر کلاسیک: محمدامین قربانی

بخش بزرگسال:

شعر کلاسیک:

نفر اول: محمد خادم

نفر دوم: یاسر قنبرلو

امیر کیاشمشکی

مصطفی قنبری

شعر سپید:

نفر دوم:علی­اصغر شیری

نفر سوم: مریم سادات حسینی

شعر سپید:سیدحمید حاجی­سیدجوادی

شعر سپید:محمدحسین افشاری­نیا

شعر سپید: یگانه هدایت­خواه


٠٨:١٥ - 1396/05/07    /    شماره : ٦٨٣١٢٥    /    تعداد نمایش : ١٨٤خروج